Ceviz Fidanları

Daha Fazla Bilgi

Chandler Amerikan Ceviz Fidanı

Chandler ceviz fidanı yabancı bir ceviz fidanı türüdür. Çetnır diye okunur. Ancak son yıllarda çok tutulan bu ceviz fidanı ülkemizde de üretilmeye başlanmıştır. Chandler ceviz fidanı erken meyve verme özelliği ile bilinir. Geç donlara karşı da çok dayanıklıdır ve uzun ömürlü bir üründür. Amerikan ürünü olan Chandler ceviz fidanı tüm dünyada en çok tercih edilen ceviz fidanları arasında yer almaktadır.

CHANDLER CEVİZ FİDANI ÖZELLİKLERİ

4-5 li meyve verme özelliği olan bu fidanın meyveleri oldukça lezzetlidir. Verim durumu oldukça yüksektir. Tüm dünyada en verimli ceviz fidanı türleri arasında başlarda gelmektedir. Chandler ceviz fidanı özellikleri Kaman 1 ve Kaman 5 fidanlarına benzerlik gösterir. Bu fidanın tozlayıcısı olan fidan ise Kaman 1’dir. Karasal iklim için oldukça uygundur. Donlara karşı çok dayanıklıdır. Yan dallarda & 70-80 oranında verimli olmaktadır. Yapraklanma dönemi 1-5 Mayıs’tır. Hastalıklara karşı dayanıklı ve dirençlidir.

Chandler Fidanı Meyve Özellikleri

  • Meyve Ağırlığı (g): – 13

  • Meyvenin iç Ağırlığı (g): – 6,5

  • Meyvenin iç Oranı (%): 50

  • Meyvenin iç Rengi: Beyaz

  • Meyvenin iç kalitesi çok yüksektir.

  • Lezzeti tüm dünyada ilk sıralarda yer alan bir lezzettir.

CHANDLER CEVİZ FİDANI FARKI NEDİR?

Dikildiği ilk yılda meyve vermesi en önemli farklarından biridir. Ceviz içi kalitesinin çok yüksek oluşu da bir diğer önemli özelliğidir. Bir diğer  Chandler ceviz fidanı farkı  hastalıklara karşı mücadele etmede çok dirençli oluşudur. Değişik toprak ve iklimlere uyumu kolay olmaktadır. Yan dal verimi oldukça yüksektir bu da ağaç başı verimi arttırmaktadır. Ekonomik getirisi de oldukça yüksek olmaktadır. 800-900 rakım civarı ekilmektedir. Chandler ceviz fidanı iyi bir bakım ister. Budama programı düzgün olmalıdır.

Chandler ceviz fidanı dikiminde arazi hazırlığı çok önemlidir. Ceviz fidanı seçerken toprak uyumuna dikkat etmek gerekir. Çok yüksek verim alabileceğiniz fidanları seçmeli, gerekli hazırlıkları yapmalı ve bakımı her daim sürdürmelisiniz. Bunlara dikkat edilirse ceviz fidanı yetiştiriciliği kazançlı bir iş olacaktır. Chandler ceviz fidanında yüksekliğe özellikle dikkat etmelisiniz 800-900 rakımdan yüksek yerlerde bu ceviz fidanı yetişmemektedir.

Fernor Fransız Ceviz Fidanı

Fransız menşeisine sahip Chandler ceviz fidanından sonra en çok satışı olan, fakat bir o kadar da bulunması zor olan bir türdür Fernor ceviz fidanı. Bir yaşını doldurması ile beraber meyve vermeye başlar, yerli fidanlara nazaran çiçek açması 15-20 gün daha geçtir, bazen süre biraz daha kısalıp, çoğalabilir. Meyve veren salkımlar bir ile beş arasında değişiklik gösterir. Meyvelerinin kalitesi fazlası ile yüksektir. Ticari olarak kullanılmaya çok uygun bir ceviz ağacı türüdür. Bu ağaçlar beş yaşını doldurmasından sonra yıllık ortalama 50 ile 60 kilo arasında meyve vermeye başlar ki, bu çok iyi bir rekoltedir.

FERNOR CEVİZ FİDANI ÖZELLİKLERİ

Gelişimi yarı dik diye adlandırılan türdedir. Eylül, Ekim aylarında meyveleri toplanmaya uygun hale gelir. Yan dallarında parlak ve salkım halinde meyveleri olur.

  • Meyve verimi % 51

  • İç ağırlığı 6 -7 gram

  • Toplam ceviz ağırlığı 12 – 13 gram civarındadır.

  • Hem kuru, hem de çiğ tüketim için uygun meyvesi vardır. Meyvesi kabuğundan kolaylıkla ayrılabilir, tam bir bütün halinde çıkarılabilir.

FERNOR CEVİZ FİDANI İKLİMSEL ÖZELLİKLERİ

Genel olarak karasal iklimi seven, verimli bir ceviz fidanı türüdür. Mayıs ayının başlarında açmaya başlayan çiçekleri sayesinde, yalancı bahara aldanıp çiçek açarak geç don olaylarından zarar görmez.  Sonbahar mevsiminde, Eylül, Ekim gibi hasadı yapıldıktan sonra, Kasım ayının ortalarına kadar dinlenmeye geçer, bu da yeni oluşan sürgün dallarının kapanmasını sağlar. Bu sayede, hem genç sürgünleri, hem de ağacın diğer bölgelerinin sonbaharda oluşabilecek erken donlardan etkilenmemesini sağlar.

FERNOR CEVİZ FİDANI DİKİMİ

Ülkemizdeki en zorlu ve yüksek bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilebilmesi bakımından ceviz yetiştiriciliği için biçilmiş kaftandır. 1800 metrelik rakımlara kadar ekilebilir.

4 x 8 ya da 5 x 7 aralıklarla dikilmesi tavsiye edilir. Tozlayıcı olarak Fernette ile beraber ekilmesi verimli bir ekim için tavsiye olunur.

Devletimizin de yetiştiriciler için verdiği destekleri kullanarak, hem verimli hem de pazar bulunması zor olmayan ceviz yetiştiriciliğini yapmak isteyen, yapan kişiler için tavsiye edeceğimiz ceviz fidanı türlerinin başında gelmektedir.

Franquette Ceviz Fidanı

Günümüzde Franquette ceviz fidanı Chandler ve Fernor gibi ceviz fidanlarının tozlayıcı çeşidi olarak kullanılmaktadır.  Franquette ceviz fidanının meyvesi küçük ve lezzetlidir. Meyveleri üzüm salkımı şeklinde ve iç ağırlıkları 5,6 gramdır. Meyvelerinin rengi beyazdır ve çok iyi renkli cevizler arasında yer alır. İnce kabuklu olan meyvelerinin aç doluluk oranı %45-46 civarındadır. Franquette ceviz fidanları iri ağaçlar olarak büyürler. Yan dallarında meyve verme oranı biraz düşüktür. Soğuk ve yağmurlu bölgelerde daha çok verim alınan ağaçlardır. İlkbahar geç donlarından etkilenmeyen Franquette ceviz fidanı farklı iklim koşullarına kolay adapte olabilir.

FRANQUETTE CEVİZ FİDANI ÖZELLİKLERİ

Franquette ceviz fidanı çok iyi ceviz fidanlarının özel tozlayıcısıdır. Meyve verme verimi ile tozlayıcı olarak ekstra değerlidir. Meyvesinin kalitesi bilinen ve sevilen bir kalitedir. Franquette ceviz fidanları dayanıklı, iri ve sağlam ceviz ağaçları olarak büyürler. Franquette ceviz fidanının meyvesi küçüktür ve rengi de beyaz ve iyidir. Üzüm salkımı gibi ceviz salkımları vardır. Kısa sürede kuvvetli büyüyen bir ceviz fidanıdır. İklim koşullarına karşı dayanıklıdır. Soğuk ve sert kışların yaşandığı bölgelerde de yetiştirilebilir. Fransız üretimi eski bir ceviz fidanıdır. Günümüzde daha çok tozlayıcı olarak ün yapmıştır. Fernor ve chandler ceviz fidanları için tozlayıcı olma özelliği çok tercih edilmesini sağlar. Meyvelerinin  lezzetli olması ve tozlayıcı olarak meyve vermesi tercih edilme nedenlerindendir.

FRANQUETTE CEVİZ FİDANI DİKİMİ

Açık köklü franquette ceviz fidanları Kasım ayının başlarında dikilmeye başlanır. Tüplü franquette ceviz fidanları ise yılın her zamanında ekimi yapılabilen ceviz fidanlarıdır. Ana ceviz fidanı dikim sayısına göre tozlayıcı olarak Franquette ceviz fidanları dikimi yapılır. Genel olarak her 10 ana fidana 1 ya da 2 tozlayıcı dikilir. Toplu fidan alımlarında daha uygun fiyatlar sunulabilmektedir. Arazi, toprak ve iklim koşullarınızı belirleyerek ceviz fidanı seçimi yapmanız faydalı olacaktır. Aksi takdirde istenilen verim alınamayabilir.